GRAINGER G15-5F-48X48 Film Stock 48 Inch Width 48 Inch Length 0.005 Inch Thickness | AH2WMN 30FZ57
GRAINGER G15-5F-48X48 Film Stock 48 Inch Width 48 Inch Length 0.005 Inch Thickness
Item: AH2WMNModel: G15-5F-48X48Cross Ref: 30FZ57
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Elongation 200%
Impact Strength Rating Good
Length 48"
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Material Type Standard Grade
Max. Temp. 500°F
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 4 ft.
Plastic Length Tolerance -0.5" to +-0.5"
Plastic Thickness 0.005"
Plastic Thickness Tolerance -0.0005" to +0.0005"
Plastic Width 4 ft.
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Films, Rolls
Standards Ams 3652, Astm D3308, Fda
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness 0.005"
Thickness Tolerance -0.0005" to +0.0005"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width Tolerance -0.25" to +0.25"