GRAINGER G15-5F-24X48 Film Stock 24 Inch Width 48 Inch Length 0.005 Inch Thickness | AH2WMM 30FZ56
GRAINGER G15-5F-24X48 Film Stock 24 Inch Width 48 Inch Length 0.005 Inch Thickness
Item: AH2WMMModel: G15-5F-24X48Cross Ref: 30FZ56
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Elongation 200%
Impact Strength Rating Good
Length 48"
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Material Type Standard Grade
Maximum Temperature 500°F
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 48"
Plastic Length Tolerance -0.5" to +-0.5"
Plastic Thickness 0.005"
Plastic Thickness Tolerance -0.0005" to +0.0005"
Plastic Width 24"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Films, Rolls
Standards Ams 3652, Astm D3308, Fda
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness 0.005"
Thickness Tolerance -0.0005" to +0.0005"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width 24"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"