GRAINGER G15-5F-12X10 Film Stock 12 Inch Width 10 Feet Length 0.005 Inch Thickness | AH2WGR 30FY44
GRAINGER G15-5F-12X10 Film Stock 12 Inch Width 10 Feet Length 0.005 Inch Thickness
Item: AH2WGRModel: G15-5F-12X10Cross Ref: 30FY44
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Film Stock
Backing Type Plain
Color White
Corrosion And Chemical Resistance Excellent
Elongation 200%
Friction Coefficient 0.08
Friction Rating Very Slippery
Grade Standard
Impact Strength 3 lbs.-ft./in.
Impact Strength (lbs.) 3 lb.
Impact Strength Rating Good
Length 10 ft.
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Machinability Excellent
Material PTFE
Material Type Standard Grade
Max. Temp. 500°F
Min. Temp. Rating -400°F
Minimum Temperature -400°F
Operating Temp. Range -400°F to +500°F
Plastic Clarity Opaque
Plastic Density 0.08 lbs.-cu. in.
Plastic Hardness 55D
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 10 ft.
Plastic Length Tolerance -0.5" to +-0.5"
Plastic Thickness 0.005"
Plastic Thickness Tolerance -0.0005" to +0.0005"
Plastic Width 12"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Films, Rolls
Standards Ams 3652, Mil-P-22241
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness 0.005"
Thickness Tolerance -0.0005" to +0.0005"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width 12"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"