GRAINGER G15-30F-12X5 Film Stock 12 Inch Width 5 Feet Length 0.030 Inch Thickness | AH2WJT 30FY91
GRAINGER G15-30F-12X5 Film Stock 12 Inch Width 5 Feet Length 0.030 Inch Thickness
Item: AH2WJTModel: G15-30F-12X5Cross Ref: 30FY91
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Film Stock
Backing Type Plain
Color White
Corrosion And Chemical Resistance Excellent
Elongation 200%
Impact Strength Rating Good
Length 5 ft.
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Machinability Excellent
Material PTFE
Material Type Standard Grade
Max. Temp. 500°F
Min. Temp. Rating -400°F
Minimum Temperature -400°F
Operating Temp. Range -400°F to +500°F
Plastic Clarity Opaque
Plastic Density 0.08 lbs.-cu. in.
Plastic Hardness 55D
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 5 ft.
Plastic Length Tolerance -0.5" to +-0.5"
Plastic Thickness 0.031"
Plastic Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Plastic Width 12"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Films, Rolls
Standards Ams 3652, Mil-P-22241
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness 0.03"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width 12"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"