GRAINGER G15-20F-24X48 Film Stock 24 Inch Width 48 Inch Length 0.020 Inch Thickness | AH2WND 30FZ71
GRAINGER G15-20F-24X48 Film Stock 24 Inch Width 48 Inch Length 0.020 Inch Thickness
Item: AH2WNDModel: G15-20F-24X48Cross Ref: 30FZ71
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Film Stock
Backing Type Plain
Color White
Corrosion And Chemical Resistance Excellent
Elongation 200%
Impact Strength Rating Good
Length 48"
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Machinability Excellent
Material PTFE
Material Type Standard Grade
Max. Temp. 500°F
Min. Temp. Rating -400°F
Minimum Temperature -400°F
Operating Temp. Range -400°F to +500°F
Plastic Clarity Opaque
Plastic Density 0.08 lbs.-cu. in.
Plastic Hardness 55D
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 4 ft.
Plastic Length Tolerance -0.5" to +-0.5"
Plastic Thickness 0.02"
Plastic Thickness Tolerance -0.002" to +0.002"
Plastic Width 24"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Films, Rolls
Standards Ams 3652, Astm D3308, Fda
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness 0.02"
Thickness Tolerance -0.002" to +0.002"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width 24"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"