GRAINGER G15-15F-12X12 Film Stock 12 Inch Width 12 Inch Length 0.015 Inch Thickness | AH2WMV 30FZ63
GRAINGER G15-15F-12X12 Film Stock 12 Inch Width 12 Inch Length 0.015 Inch Thickness
Item: AH2WMVModel: G15-15F-12X12Cross Ref: 30FZ63
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Film Stock
Backing Type Plain
Color White
Corrosion And Chemical Resistance Excellent
Elongation 200%
Friction Coefficient 0.08
Friction Rating Very Slippery
Grade Standard
Impact Strength 3 lbs.-ft./in.
Impact Strength (lbs.) 3 lb.
Impact Strength Rating Good
Length 12"
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Machinability Excellent
Material PTFE
Material Type Standard Grade
Maximum Temperature 500°F
Min. Temp. Rating -400°F
Minimum Temperature -400°F
Operating Temp. Range -400°F to +500°F
Plastic Clarity Opaque
Plastic Density 0.08 lbs.-cu. in.
Plastic Hardness 55D
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 12"
Plastic Length Tolerance -0.5" to +-0.5"
Plastic Thickness 0.015"
Plastic Thickness Tolerance -0.001" to +0.001"
Plastic Width 12"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Films, Rolls
Standards Ams 3652, Astm D3308, Fda
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness 0.015"
Thickness Tolerance -0.001" to +0.001"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width 12"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"