GRAINGER G15-10F-12X50 Film Stock 12 Inch Width 50 Feet Length 0.010 Inch Thickness | AH2WHG 30FY58
GRAINGER G15-10F-12X50 Film Stock 12 Inch Width 50 Feet Length 0.010 Inch Thickness
Item: AH2WHGModel: G15-10F-12X50Cross Ref: 30FY58
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Elongation 200%
Impact Strength Rating Good
Length 50 ft.
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Material Type Standard Grade
Max. Temp. 500°F
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 50 ft.
Plastic Length Tolerance -0.5" to +-0.5"
Plastic Thickness 0.01"
Plastic Thickness Tolerance -0.001" to +0.001"
Plastic Width 12"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Films, Rolls
Standards Ams 3652, Mil-P-22241
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness 0.01"
Thickness Tolerance -0.001" to +0.001"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width 12"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"