Item: CQ4BLLModel: CTSQ/17501750083-24Cross Ref: 799KK9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tube
Fabrication Cold Finished
Finish Mill
Grade Grade A513
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Inside Height 1 37/64"
Inside Width 1 37/64"
Machinability 100%
Material Carbon Steel
Material Grade A513
Mechanical Finish Mill
Outside Height 1 3/4"
Outside Width 1 3/4"
Overall Length 24"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Square Tube
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 65000 psi
Wall Thickness 0.083"
Yield Strength 55000 psi