GRAINGER CP.625X2-24 Flat Bar Stock, 5083, 2 Inch x 24 Inch Nominal Size, 0.625 Inch Thick, Cast
Item: CP7GAKModel: CP.625X2-24Cross Ref: 782RV8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar Stock
Brinell Hardness Brinell 65
Fabrication Cast
Grade Grade 5083
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Cast
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Material Aluminum
Material Grade Grade 5083
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 2"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Sheet
System Of Measurement Imperial
Temper T6511
Tensile Strength 38000 psi
Thickness 5/8"
Thickness Tolerance -0.005" to +0.005"
Width 2"
Width Tolerance 0" to +0.125"
Yield Strength 15000 psi