GRAINGER BULK-RT-P95-63 Rubber Tubes, Tube, Std, Semi-Clear, Amber, 95A, 350% Elongation, 0 Deg F To 200 Deg F | CQ4KPQ 784ZF5
GRAINGER BULK-RT-P95-63 Rubber Tubes, Tube, Std, Semi-Clear, Amber, 95A, 350% Elongation, 0 Deg F To 200 Deg F
Item: CQ4KPQModel: BULK-RT-P95-63Cross Ref: 784ZF5
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Tube
Abrasion Resistance Good
Chemical Resistance Fair
Clarity Semi Clear
Color Amber
Compression Set 32%
Durometer 95A
Elongation 350%
Grade Standard
Inside Dia. 1 1/4"
Inside Dia. Tolerance -0.013" to +0.025"
Length 36"
Material Polyurethane
Maximum Temperature 200°F
Min. Operating Temp. 0°F
Minimum Temperature 0°F
Oil Resistance Fair
Outside Dia. 2 1/2"
Outside Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Overall Length 36"
Shape Tube
Tear Strength 87 N/mm
Tensile Strength 5600 psi