GRAINGER BULK-RT-P80-89 Rubber Tubes, Tube, Std, Semi-Clear, Amber, 80A, 460% Elongation, 0 Deg F To 200 Deg F | CQ4KNA 784ZD3
GRAINGER BULK-RT-P80-89 Rubber Tubes, Tube, Std, Semi-Clear, Amber, 80A, 460% Elongation, 0 Deg F To 200 Deg F
Item: CQ4KNAModel: BULK-RT-P80-89Cross Ref: 784ZD3
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Tube
Abrasion Resistance Good
Chemical Resistance Fair
Clarity Semi Clear
Color Amber
Compression Set 25%
Density 1.23 g/cc
Durometer 80A
Elongation 460%
Grade Standard
Inside Dia. 1"
Inside Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Inside Diameter Tolerance -0.01" to +0.020"
Length 6"
Material Polyurethane
Max. Operating Temp. 200°F
Maximum Temperature 200°F
Min. Operating Temp. 0°F
Minimum Temperature 0°F
Oil Resistance Fair
Outside Dia. 1 3/4"
Outside Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Overall Length 6"
Shape Tube
Tear Strength 65 N/mm
Tensile Strength 5600 psi