GRAINGER BULK-RT-P80-48 Rubber Tubes, Tube, Std, Opaque, Black, 80A, 460% Elongation, 0 Deg F To 200 Deg F | CQ4KHR 784Z32
GRAINGER BULK-RT-P80-48 Rubber Tubes, Tube, Std, Opaque, Black, 80A, 460% Elongation, 0 Deg F To 200 Deg F
Item: CQ4KHRModel: BULK-RT-P80-48Cross Ref: 784Z32
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Tube
Abrasion Resistance Good
Chemical Resistance Fair
Clarity Opaque
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.23 g/cc
Durometer 80A
Elongation 460%
Grade Standard
Inside Dia. 1 1/2"
Inside Dia. Tolerance -0.014" to +0.027"
Length 6"
Material Polyurethane
Max. Operating Temp. 200°F
Maximum Temperature 200°F
Minimum Temperature 0°F
Oil Resistance Fair
Outside Dia. 2 3/4"
Outside Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Overall Length 6"
Shape Tube
Tear Strength 65 N/mm
Tensile Strength 5600 psi