GRAINGER BULK-RT-P60-25 Rubber Tubes, Tube, Std, Opaque, Black, 60A | CQ4KQU 784YP1
GRAINGER BULK-RT-P60-25 Rubber Tubes, Tube, Std, Opaque, Black, 60A
Item: CQ4KQUModel: BULK-RT-P60-25Cross Ref: 784YP1
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Tube
Abrasion Resistance Good
Chemical Resistance Fair
Clarity Opaque
Color Black
Compression Set 20%
Density 1.2 g/cc
Durometer 60A
Elongation 600%
Grade Standard
Inside Dia. 1 1/2"
Inside Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Inside Diameter Tolerance -0.01" to +0.020"
Length 12"
Material Polyurethane
Max. Operating Temp. 200°F
Maximum Temperature 200°F
Minimum Temperature 0°F
Oil Resistance Fair
Outside Dia. 2"
Outside Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Overall Length 12"
Shape Tube
Tear Strength 27 N/mm
Tensile Strength 3500 psi