GRAINGER BULK-RS-V75FDA-92 Viton Roll, 36 Inch X 50 Ft, 75A | CQ7WXX 785KL2
GRAINGER BULK-RS-V75FDA-92 Viton Roll, 36 Inch X 50 Ft, 75A
Item: CQ7WXXModel: BULK-RS-V75FDA-92Cross Ref: 785KL2
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Excellent
Color White
Compression Set 15%
Density 2 g/cc
Durometer 75A
Elongation 150%
Grade Food
Length 50 ft.
Material Viton
Max. Temp. 400°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -10°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Hk 705, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 28 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.016" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"