Item: CQ7WWXModel: BULK-RS-V75FDA-54Cross Ref: 785M28
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Excellent
Color White
Compression Set 15%
Density 2 g/cc
Durometer 75A
Elongation 150%
Grade Food Grade
Length 20 ft.
Material Viton
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -10°F
Oil Resistance Excellent
Shape Roll
Tear Strength 28 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.016" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"