GRAINGER BULK-RS-V75FDA-11 Viton Strip, 1 Inch X 36 Inch, 0.01563 Inch Thickness, 75A, Plain Backing, White, Smooth | CQ7XBB 785KC2
GRAINGER BULK-RS-V75FDA-11 Viton Strip, 1 Inch X 36 Inch, 0.01563 Inch Thickness, 75A, Plain Backing, White, Smooth
Item: CQ7XBBModel: BULK-RS-V75FDA-11Cross Ref: 785KC2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Excellent
Color White
Compression Set 15%
Density 2 g/cc
Durometer 75A
Elongation 150%
Grade Food
Length 36"
Material Viton
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -10°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 1"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Hk 705, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 28 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.016"
Thickness Tolerance -0.004" to +0.004"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 1"