Item: CQ7XAZModel: BULK-RS-V75-427Cross Ref: 241WK5
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Excellent
Color Black
Density 1.9 g/cc
Durometer 75A
Elongation 150%
Grade Standard
Length 9 ft.
Material Viton
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -10°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 9 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Hk 707
Tear Strength 22 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"