Item: CQ7WZZModel: BULK-RS-V75-398Cross Ref: 241WK8
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Excellent
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.9 g/cc
Durometer 75A
Elongation 150%
Grade Standard
Length 4 ft.
Material Viton
Max. Temp. 400°F
Minimum Temperature -10°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 4 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Hk 707
Tear Strength 22 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"