GRAINGER BULK-RS-V75-388 Viton Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 75A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ7XDU 241WG3
GRAINGER BULK-RS-V75-388 Viton Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 75A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ7XDUModel: BULK-RS-V75-388Cross Ref: 241WG3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Excellent
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.9 g/cc
Durometer 75A
Elongation 150%
Grade Standard
Length 36"
Material Viton
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -10°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Hk 707
Tear Strength 22 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"