GRAINGER BULK-RS-V75-328 Viton Strip, 1 Inch X 36 Inchness, 75A, Silicone Adhesive Backed | CQ7XBJ 497M79
GRAINGER BULK-RS-V75-328 Viton Strip, 1 Inch X 36 Inchness, 75A, Silicone Adhesive Backed
Item: CQ7XBJModel: BULK-RS-V75-328Cross Ref: 497M79
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Excellent
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.9 g/cc
Durometer 75A
Elongation 150%
Grade Standard
Length 36"
Material Viton
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Maximum Temperature 400°F
Min. Temp. -10°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 1"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Hk 707
Tear Strength 22 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 1"