GRAINGER BULK-RS-SFR70-62 Silicone Strip, Fabric-Reinforced, 6 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 70A | CQ4TDV 56CY68
GRAINGER BULK-RS-SFR70-62 Silicone Strip, Fabric-Reinforced, 6 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 70A
Item: CQ4TDVModel: BULK-RS-SFR70-62Cross Ref: 56CY68
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Elongation 800%
Grade Fabric-Reinforced
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 400°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -60°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 6"
Reinforced Material Fiberglass
Shape Strip
Standards Ams 3320H, Fda 21 Cfr 177.2600
Tensile Strength 1300 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"