Item: CQ4RJJModel: BULK-RS-SFR70-5Cross Ref: 56CY05
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Elongation 800%
Grade Fabric-Reinforced
Length 5 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -60°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Fair
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Reinforced Material Fiberglass
Shape Sheet
Standards Ams 3320H, Fda 21 Cfr 177.2600
Tensile Strength 1300 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"