GRAINGER BULK-RS-SFR70-45 Silicone Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 36 Inch, 70A, Silicone Adhesive Backed | CQ4RJF 56CY45
GRAINGER BULK-RS-SFR70-45 Silicone Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 36 Inch, 70A, Silicone Adhesive Backed
Item: CQ4RJFModel: BULK-RS-SFR70-45Cross Ref: 56CY45
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Grade Fabric-Reinforced
Length 36"
Material Silicone
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Maximum Temperature 400°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Minimum Temperature -60°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Reinforced Material Fiberglass
Shape Sheet
Standards Ams 3320H, Fda 21 Cfr 177.2600
Tensile Strength 1300 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"