GRAINGER BULK-RS-SFR70-44 Silicone Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 70A | CQ4RJD 56CY44
GRAINGER BULK-RS-SFR70-44 Silicone Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 70A
Item: CQ4RJDModel: BULK-RS-SFR70-44Cross Ref: 56CY44
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Grade Fabric-Reinforced
Length 36"
Material Silicone
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Maximum Temperature 400°F
Min. Temp. -60°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Ams 3320H, Fda 21 Cfr 177.2600
Tensile Strength 1300 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"