GRAINGER BULK-RS-SFR70-36 Silicone Sheet, Fabric-Reinforced, 12 Inch X 24 Inch, 70A, Silicone Adhesive Backed | CQ4RHN 56CY36
GRAINGER BULK-RS-SFR70-36 Silicone Sheet, Fabric-Reinforced, 12 Inch X 24 Inch, 70A, Silicone Adhesive Backed
Item: CQ4RHNModel: BULK-RS-SFR70-36Cross Ref: 56CY36
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Elongation 800%
Grade Fabric-Reinforced
Length 24"
Material Silicone
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Maximum Temperature 400°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Minimum Temperature -60°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Fair
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Ams 3320H, Fda 21 Cfr 177.2600
Tensile Strength 1300 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"