GRAINGER BULK-RS-SFR70-28 Silicone Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A, Red | CQ4RJA 56CY28
GRAINGER BULK-RS-SFR70-28 Silicone Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A, Red
Item: CQ4RJAModel: BULK-RS-SFR70-28Cross Ref: 56CY28
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Elongation 800%
Grade Fabric-Reinforced
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 400°F
Minimum Temperature -60°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Reinforced Material Fiberglass
Shape Sheet
Standards Ams 3320H, Fda 21 Cfr 177.2600
Tensile Strength 1300 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"