Item: CQ4RFVModel: BULK-RS-S70-48Cross Ref: 60DJ33
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 40%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Elongation 400%
Grade Food
Length 5 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 450°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"