GRAINGER BULK-RS-S70-33 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.375 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4QNC 60DH55
GRAINGER BULK-RS-S70-33 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.375 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4QNCModel: BULK-RS-S70-33Cross Ref: 60DH55
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 40%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Elongation 400%
Grade Food
Length 12"
Oil Resistance Fair
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"