GRAINGER BULK-RS-S70-23 Silicone Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4TKE 60DH62
GRAINGER BULK-RS-S70-23 Silicone Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4TKEModel: BULK-RS-S70-23Cross Ref: 60DH62
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 40%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Elongation 400%
Grade Food
Length 36"
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"