GRAINGER BULK-RS-S70-19 Silicone Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4RAP 60DH61
GRAINGER BULK-RS-S70-19 Silicone Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4RAPModel: BULK-RS-S70-19Cross Ref: 60DH61
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 40%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Elongation 400%
Grade Food
Length 36"
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"