GRAINGER BULK-RS-S70-14 Silicone Sheet, 12 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4QQM 60DH46
GRAINGER BULK-RS-S70-14 Silicone Sheet, 12 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4QQMModel: BULK-RS-S70-14Cross Ref: 60DH46
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 40%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Elongation 400%
Grade Food
Length 36"
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"