GRAINGER BULK-RS-S70-106 Silicone Roll, 36 Inch X 10 Ft, 70A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth
Item: CQ4PRYModel: BULK-RS-S70-106Cross Ref: 60DJ43
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 40%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Elongation 400%
Grade Food
Length 10 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 450°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Minimum Temperature -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"