GRAINGER BULK-RS-S60WFDA-60 Silicone Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 60A | CQ4QYC 241VA8
GRAINGER BULK-RS-S60WFDA-60 Silicone Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 60A
Item: CQ4QYCModel: BULK-RS-S60WFDA-60Cross Ref: 241VA8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color White
Compression Set 30%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 450°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 605, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"