GRAINGER BULK-RS-S60WFDA-45 Silicone Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 60A, Silicone Adhesive Backed | CQ4RBN 241VH5
GRAINGER BULK-RS-S60WFDA-45 Silicone Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 60A, Silicone Adhesive Backed
Item: CQ4RBNModel: BULK-RS-S60WFDA-45Cross Ref: 241VH5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color White
Compression Set 30%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 450°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -80°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 605, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"