GRAINGER BULK-RS-S60WFDA-26 Silicone Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, White, Smooth | CR3EYB 241VC9
GRAINGER BULK-RS-S60WFDA-26 Silicone Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, White, Smooth
Item: CR3EYBModel: BULK-RS-S60WFDA-26Cross Ref: 241VC9
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color White
Compression Set 30%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Maximum Temperature 450°F
Minimum Temperature -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 605, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"