GRAINGER BULK-RS-S60WFDA-19 Silicone Sheet, 24 Inch X 24 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, White, Smooth | CQ4QWN 241UX2
GRAINGER BULK-RS-S60WFDA-19 Silicone Sheet, 24 Inch X 24 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, White, Smooth
Item: CQ4QWNModel: BULK-RS-S60WFDA-19Cross Ref: 241UX2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Food
Length 24"
Oil Resistance Fair
Overall Length 24"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 605, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"