GRAINGER BULK-RS-S60WFDA-18 Silicone Sheet, 24 Inch X 24 Inch, 60A | CQ4QWE 241UX0
GRAINGER BULK-RS-S60WFDA-18 Silicone Sheet, 24 Inch X 24 Inch, 60A
Item: CQ4QWEModel: BULK-RS-S60WFDA-18Cross Ref: 241UX0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Food
Length 24"
Oil Resistance Fair
Overall Length 24"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 605, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"