GRAINGER BULK-RS-S60MD-8 Silicone Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Blue, Smooth | CQ4TCK 785GE2
GRAINGER BULK-RS-S60MD-8 Silicone Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Blue, Smooth
Item: CQ4TCKModel: BULK-RS-S60MD-8Cross Ref: 785GE2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Blue
Compression Set 16%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 420%
Grade Metal Detectable Food
Length 6"
Oil Resistance Fair
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"