GRAINGER BULK-RS-S60MD-67 Silicone Strip, 6 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Blue | CQ4TAP 785G83
GRAINGER BULK-RS-S60MD-67 Silicone Strip, 6 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Blue
Item: CQ4TAPModel: BULK-RS-S60MD-67Cross Ref: 785G83
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Blue
Compression Set 16%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 420%
Grade Metal Detectable Food
Length 36"
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 6"
Shape Strip
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"