GRAINGER BULK-RS-S60MD-32 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Silicone Adhesive Backed | CQ4QKW 785GF9
GRAINGER BULK-RS-S60MD-32 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Silicone Adhesive Backed
Item: CQ4QKWModel: BULK-RS-S60MD-32Cross Ref: 785GF9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Blue
Compression Set 16%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 420%
Grade Metal Detectable Food
Length 12"
Material Silicone
Max. Temp. 400°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -50°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"