Item: CQ4QHNModel: BULK-RS-S60MD-3Cross Ref: 785GH6
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Blue
Compression Set 16%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 420%
Grade Metal Detectable Food
Length 60 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -50°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 60 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"