GRAINGER BULK-RS-S60MD-19 Silicone Sheet, 24 Inch X 24 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Blue | CQ4QWD 785GE8
GRAINGER BULK-RS-S60MD-19 Silicone Sheet, 24 Inch X 24 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Blue
Item: CQ4QWDModel: BULK-RS-S60MD-19Cross Ref: 785GE8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Blue
Compression Set 16%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 420%
Grade Metal Detectable Food
Length 24"
Material Silicone
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -50°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 24"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"