Item: CQ4RJXModel: BULK-RS-S60-62Cross Ref: 56DD67
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Food
Length 10 ft.
Oil Resistance Fair
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1 1/2"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Ge 607, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"