GRAINGER BULK-RS-S60-612 Silicone Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4QTG 56CA04
GRAINGER BULK-RS-S60-612 Silicone Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4QTGModel: BULK-RS-S60-612Cross Ref: 56CA04
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Food
Length 18"
Material Silicone
Max. Temp. 500°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 607, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"