Item: CQ4RKMModel: BULK-RS-S60-60Cross Ref: 715D08
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Food Grade
Length 10 ft.
Oil Resistance Fair
Shape Strip
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 1"