GRAINGER BULK-RS-S60-250 Silicone Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4QYL 241TR2
GRAINGER BULK-RS-S60-250 Silicone Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4QYLModel: BULK-RS-S60-250Cross Ref: 241TR2
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 500°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Standards Astm D2000 Ge 607, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"