GRAINGER BULK-RS-S50WFDA-9 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 50A | CQ4QKQ 241UH3
GRAINGER BULK-RS-S50WFDA-9 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 50A
Item: CQ4QKQModel: BULK-RS-S50WFDA-9Cross Ref: 241UH3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color White
Compression Set 30%
Density 1.25 g/cc
Durometer 50A
Elongation 400%
Grade Food
Length 12"
Material Silicone
Max. Temp. 450°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 505, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"