GRAINGER BULK-RS-S50WFDA-38 Silicone Sheet, 24 Inch X 24 Inch, 50A, Silicone Adhesive Backed | CQ4QVW 241UU0
GRAINGER BULK-RS-S50WFDA-38 Silicone Sheet, 24 Inch X 24 Inch, 50A, Silicone Adhesive Backed
Item: CQ4QVWModel: BULK-RS-S50WFDA-38Cross Ref: 241UU0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color White
Compression Set 30%
Density 1.25 g/cc
Durometer 50A
Elongation 400%
Grade Food
Length 24"
Material Silicone
Max. Temp. 450°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 24"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 505, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"