GRAINGER BULK-RS-S50FDA-429 Silicone Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 2 mm Thick, 50A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth | CQ4QPZ 785FZ8
GRAINGER BULK-RS-S50FDA-429 Silicone Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 2 mm Thick, 50A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth
Item: CQ4QPZModel: BULK-RS-S50FDA-429Cross Ref: 785FZ8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 10%
Density 1.25 g/cc
Durometer 50A
Elongation 450%
Grade Food
Length 24"
Material Silicone
Max. Temp. 450°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -80°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 505, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 2 mm
Thickness Tolerance -0.3 mm to +0.3 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"