GRAINGER BULK-RS-S50FDA-362 Silicone Strip, 6 Inch X 36 Inch, 3 mm Thick, 50A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4TBR 785FV7
GRAINGER BULK-RS-S50FDA-362 Silicone Strip, 6 Inch X 36 Inch, 3 mm Thick, 50A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4TBRModel: BULK-RS-S50FDA-362Cross Ref: 785FV7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 10%
Density 1.25 g/cc
Durometer 50A
Elongation 450%
Grade Food
Length 36"
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Ge 505, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 3 mm
Thickness Tolerance -0.4 mm to +0.4 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"